Mitä esikouluikäisten tulisi oppia koulussa

Learning 101: Mitä esikouluikäisten tulisi oppia koulussa

Paulaharjun koulussa uskomme, että monipuolinen koulutus on avain kasvuun. Heillä on oltava tasapaino tutkijoiden välillä sekä sosiaalinen ja emotionaalinen kehitys auttaakseen heitä selviytymään maailman vaatimuksista. 

Tämä voidaan saavuttaa, kun koulun painopiste siirtyy erittäin akateemisesta ympäristöstä sellaiseen, joka tasoittaa lapsen kehitystä. Kirjat ja analyyttinen ajattelu eivät ole ainoat elämäntaidot, jotka lasten tulisi oppia niin nuorena.

Tässä on joitain asioita, jotka lasten tulisi oppia esikoulussa, mikä auttaisi heitä tulemaan monipuolisiksi yksilöiksi heidän edetessään kouluportaita:

Vapaa ja rakentamaton leikki

Joillekin vanhemmille voi olla yllätys, että vapaa ja jäsennelty peli on tärkeää koulutuksessa heidän lapsistaan. Odotat, että koulu on viimeinen paikka, jossa lapset pääsevät vapaasti nauttimaan leikkimisestä ystäviensä ja opettajiensa kanssa. 

Monet oppilaitokset eivät kuitenkaan tunnista sitä, että leikkipaikka on paikka, jossa lapset oppivat tärkeitä elämäntaitoja seurustelusta. Lukemisen ja kirjoittamisen oppimisen lisäksi lapsilla tulisi olla myös mahdollisuus tutkia ja ilmaista itseään. Tämä auttaa heitä kehittämään suhteita, jotka johtavat oikeaan käsitykseen maailman toiminnasta. 

Konfliktien ratkaiseminen

Lapset ovat edelleen naiiveja, ja he ansaitsevat oppia kaiken voitavansa tämän iän aikana. Sosiaaliset taidot eivät tule luonnostaan, heillä on oltava vapaa ja avoin tila, jossa he voivat tutkia sitä. Heidän on opittava asioita itse, ja siihen sisältyy suhteita ja konfliktien ratkaiseminen. 

Suurimman osan ajasta lapset ovat itsekeskeisiä. Tämä ei ole heidän syynsä, koska heillä ei ole vielä aavistustakaan kuinka maailma toimii. Koulun tulisi olla heidän keinonsa oppia sosiaalisista tapaamisista ja siitä, mitä tehdä näinä aikoina. Opettajilla on vastuu opettaa näitä asioita heille valvotussa ympäristössä. Paulaharjun koulu voi tarjota tämän lapsillesi.

Kuuntelutaidot

Lasten naiivisuus ilmenee myös heidän kyvystään kuunnella tai sen puutteena. Monet lapset eivät kuuntele, koska eivät tiedä miten. Sinun on oltava kärsivällinen opettaaksesi heille tämän tärkeän elämäntaidon. 

Vanhempana ei ole mahdollista tehdä kaikkea yksin, tarvitset vahvistuksia. Täältä koulu tulee. Opettajilla on paremmat valmiudet auttaa lapsia oppimaan kuuntelemaan. Lastesi kiinnostavien jäsenneltyjen toimintojen avulla he voivat oppia, kuinka tärkeää on kuunnella. 

Liikuntataidot

Oletko huomannut, että lapset eivät voi poimia kupillista mehua kastelematta talosi jokaista pintaa? Lapset eivät ole kömpelöitä, koska he eivät yritä, vaan siksi, että he oppivat edelleen liikkumaan. Liikuntataidot ovat yksi tärkeimmistä asioista, joita opetat lapsillesi. 

Oppimistoiminnot, kuten värikirjat, piirustus, käsinkirjoitusharjoitukset ja jopa paperin leikkaaminen, voivat auttaa lapsia oppimaan motorisia taitoja. Harjoittelun avulla he pystyvät hienosäätämään toimintaansa, josta voi olla apua varttuessa. Opettajat voivat olla hyödyllisiä tässä osastossa. Siksi tämä on tärkeä lisä esikoulun opetussuunnitelmaan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Theme: Overlay by Kaira Extra Text
Cape Town, South Africa